Kachle, krby, pece – vykurovanie podľa chuti

Kachle, krby, pece – vykurovanie podľa chuti

Koľko ľudí, toľko chutí. To isté platí aj pri zariaďovaní nášho interiéru. Aký dôraz prikladáme zariadeniu kúpeľne, kuchyne, taký istý je potrebné venovať aj výberu vhodného vykurovania. V súčasnosti sa naskytuje viac možností. My sa v rámci článku zameriame na tri veľmi často používané – tradičné krby, krbové kachle a kachľové pece.

Tradičné krby

Tradičný otvorený krb sa postará o vytvorenie príjemnej atmosféry predovšetkým za chladných jesenných a zimných nocí. Otvorený krb však v sebe ukrýva jednu veľkú nevýhodu – vysoké straty tepla v dôsledku úniku vez komín. Našťastie technológia pokročila aj v tejto oblasti a je možné zabezpečiť uzavretý spaľovací priestor prostredníctvom krbovej vložky. To znamená, že pri výbere tradičného krbu netreba opomenúť zabezpečenie tejto krbovej vložky, ktorá spĺňa najmodernejšie požiadavky na kúrenie s drevom. Rýchle horenie dreva je negatívny jav, spojený so zvýšenými prevádzkovými nákladmi. Z tohto dôvodu sa tradičné krby stávajú postupne skôr prvkom interiérového dizajnu.

Krbové kachle

Hneď v úvode je potrebné povedať, že krbové kachle a kachľové pece majú v jednom slove veľkú podobnosť a preto vytvárajú u niektorých zákazníkov zmätenie. Krbové kachle stačí jednoducho postaviť do obývačky, napojiť na komín, teplovodný obvod a môžeme hneď začať s vykurovaním. To znamená, že sa nevyžadujú žiadne stavebné zásahy do miestnosti. Tým pádom šetríme náklady. Máme k dispozícii široký výber dizajnu, ktorý bude zodpovedať našim predstavám.   Okrem dizajnu máme pri výbere možnosť vybrať si krbové kachle s tepelným výmenníkom, poprípade bez tepelného výmenníka.

Kachľové pece

Kachľové pece sú na rozdiel od krbových kachlí pevnou súčasťou interiéru. Pri výbere kachľových pecí vystupuje otázka jadra – murované, poprípade liatinové. Plášť pre kachľové pece veľmi často tvoria keramické kachlice v kombinácii s omietanými plochami. Teplo kachľových pecí je príjemné, podľa niektorých porovnateľné so slnečným infračerveným žiarením. Kachľové pece sú typické pomalším nástupom tepla, ale zároveň vysokou akumulačnou schopnosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *