Kontajnerové domy ako rastúci trend
Kontajnerové domy predstavujú inovatívnu a ekologickú príležitosť bývania. V priebehu posledných desaťročí dochádzalo k nadbytku použitých lodných kontajnerov, čo z časti podnietilo vznik myšlienky o vybudovaní takýchto netradičných domov. Čím presne sú kontajnerové domy špecifické? Sú naozaj také úsporné a dobre obývateľné, ako sa o nich hovorí?
Ako vyzerá obytný kontajnerový dom?
Možno ste už počuli o účelných kontajnerových jednotkách, v ktorých zvyknú dočasne prespávať robotníci, napríklad na týždňovkách. Idea obytného kontajnera sa však značne povýšila a dnes už môžete nájsť pútavé dizajny kontajnerov, navrhnuté pre rodiny, páry, či jednotlivcov. Rozmery domu z lodného kontajnera môžu byť veľmi rôznorodé. Obvyklá dĺžka jednotky má približne 8 až 12 metrov, šírka býva v rozmedzí 2,5 – 3,5 metra a výška asi 2,5 metra. Mnohí stavitelia však kontajnery kombinujú a vytvárajú tak väčšie domy.
Ako každá stavba domu, aj kontajnerové obydlie si vyžaduje súhrn odborných staviteľských prác. Tieto činnosti sprevádzajú zemné práce, vybudovanie základov, tepelná izolácia, zaobstaranie plynovej prípojky, elektriny a ďalšie povinné kroky. Hoci čas potrebný na dokončenie domu je v porovnaní s klasickou betónovou stavbou o dosť kratší, niekedy je lepšie zveriť prácu do rúk profesionálov. V závislosti od preferencií budúceho majiteľa kontajnerového domu sa môže výsledná cena pohybovať približne od 30 tisíc až 80 tisíc eur. Vo výsledku tak máte tri hlavné možnosti, ako sa ku kontajnerovému domu dopracovať a to buď výstavbou vlastnoručne, za prítomnosti staviteľskej spoločnosti, alebo odkúpením/prenajatím od už existujúceho majiteľa.
Kontajnerové domy: Hlavné výhody
Jednou z najväčších motivácií pre ľudí, ktorí uvažujú o lodných kontajnerových domoch, je to, že sú pomerne lacné. S narastajúcimi cenami za klasické nehnuteľnosti je pravdepodobné, že aj starší používaný dom vás vyjde drahšie, ako kontajnerová novostavba. V súčasnej uponáhľanej dobe ľudia ocenia, keď sa k produktom a službám dostanú za čo možno najkratší čas. Túto požiadavku úspešne spĺňajú práve kontajnerové domy. V priemere trvá len niekoľko mesiacov, kým je lodný kontajner postavený a pripravený na nasťahovanie – ak samozrejme nepočítame so špecifickými stavbami náročnejšieho charakteru.
Flexibilita kontajnerov ponúka značnú výhodu v podobe jednoduchého transportu z miesta na miesto. Pri betónovom dome musíte najskôr určiť konečnú lokalitu, až potom začať stavať. Lodný kontajner predstavuje už zhotovený (zatiaľ nezariadený) obytný priestor, ktorý môžete presunúť na vami zvolené priestranstvo. Architektúra pútavého domčeka vyjadruje osobný štýl majiteľa. Dokážete si ho zariadiť tak, aby odrážal vašu podstatu či už ležérnym vzhľadom, alebo dizajnom, ktorý „vyčnieva z davu“.
Ekologický faktor: Šetrenie životného prostredia
Kontajnerové domy možno opakovane používať a recyklovať. Základ stavby nespočíva v materiáli, ktorý by zvyšoval uhlíkovú stopu a zhoršoval kvalitu ovzdušia. Ide teda o jedno z vhodných riešení, ako podporiť životné prostredie a prispieť k lepšej budúcnosti planéty. Tieto kovové konštrukcie majú kompaktné rozmery, vďaka čomu nemusíte vynakladať veľa prostriedkov na ich vykurovanie, osvetlenie, klimatizovanie iné energetické potreby. Ak sa rozhodnete pre prevádzku domu prostredníctvom solárnej energie, urobíte tak ďalší krok k udržateľnej domácnosti.
Domy z kontajnerov nie sú závislé od náročnej údržby a pravidelnej výmeny stavebných komponentov. Konštrukcia má dlhú životnosť, odolnosť a nenáchylnosť na opotrebovanie. Ekologickou výhodou je tiež šetrenie stromov, ktoré by sa museli použiť pri stavbe tradičného rodinného domu. Dopyt po domoch z kontajnerov začal za posledné roky stúpať. Ak máte v blízkej budúcnosti v pláne výstavbu nového domova, skúste myslieť aj na „kontajnerovú možnosť“ plnú ekologických, ale aj energeticky úsporných benefitov.