Aká podlaha na terasu?

Aká podlaha na terasu?

V súčasnosti existuje veľa možností, ako vytvoriť pôsobivú terasu s modernou podlahou. Viete však, ktorá verzia je pre váš projekt najlepšia? Ponúkame niekoľko zaujímavých nápadov, ako by mohla vyzerať elegantná a pritom bezpečná podlaha na terasu.

Podlaha na terasu: Čo treba zvážiť pri výbere?

Vonkajšiu podlahu na terasu posudzujte na základe funkčných a estetických kritérií. Exteriérové komponenty domu musia zvyčajne „zápasiť“ s vonkajšími vplyvmi, vrátane nepriaznivého počasia. Aj z tohto dôvodu vyberajte na podlahu materiál, odolný voči dažďu, mrazu, ale aj teplu počas horúcich letných dní. Podlaha nenáročná na údržbu slúži pri výbere ako ďalší kľúčový bod.

Rozhodnite sa, akú veľkú plochu chcete pokryť a aký rozpočet pre tento stavebný proces vymedzíte. Nezamerajte sa len na cenu, ale zvážte aj iné faktory, medzi ktoré neodmysliteľne patrí napríklad štýl, textúra, alebo farba dlaždíc. Na presvetlené terasy klaďte tmavšiu podlahu, zatiaľ čo tienisté priestory radšej zvýraznite svetlejším materiálom.

Nápady na terasové podlahy: Zámková a keramická dlažba

Zámková podlaha patrí medzi pomerne nové možnosti v oblasti dláždenia terasy. Jej hlavnou výhodou je odolná stavba, ktorá ochráni obyvateľov domu pred prípadným pošmyknutím, alebo pádom. Hoci táto podlaha na terasu nemusí byť zo všetkých dostupných verzií najelegantnejšia, ide o veľmi praktický materiál, s jednoduchou pokládkou. Keramické dlaždice sú esteticky príťažlivé, avšak treba mať na pamäti, že určité druhy do istej miery kĺžu. Najlepšou voľbou je v tomto prípade matná, textúrovaná dlažba, bez vysokolesklého povrchu.   

Príjemná drevená verzia

Drevo má prirodzené vlastnosti tepelného izolantu a preto je vhodné ako podlaha na terasu. Štruktúra dreva tiež vytvára pôsobivý a útulný priestor exteriéru. S dnešnými špeciálnymi produktami na ochranu dreva dokážete zabezpečiť dlhotrvajúcu životnosť novej terasy. Ekologicky udržateľné drevo zároveň nemá vysoké cenové náklady. Pestrá rozmanitosť dreva ponúka takmer neobmedzenú škálu výberu a povrchových úprav, vďaka ktorým dodáte svojej podlahe jedinečný dizajn.

Podlaha na terasu: Aké máte ďalšie možnosti?

Žulová dlažba je najtvrdšia dlažba z prírodného kameňa. Aj v tomto prípade platí, aby ste sa vyhli lesklým, za mokra veľmi klzkým verziám. Bridlica je vynikajúcou voľbou na terasu, nielen pre svoje výhodné exteriérové vlastnosti, ale aj nádych luxusu, ktorý so sebou prináša. Na rozdiel od iných dlaždíc z prírodného kameňa nie sú žiadne dve bridlicové dlaždice rovnaké, čo vo výsledku vytvorí pútavý vizuálny dojem. Dlaždice z prírodnej bridlice majú zemité tóny, ako je sivá, zelená, hnedá a oranžová.

Travertínová podlaha na terasu má krásny prírodný vzhľad. Snáď jediný nedostatok je o niečo náročnejšia údržba, pretože má mierne jamkovitý povrch, kde sa môžu zachytávať nečistoty. Radi skúšate niečo nové a chcete siahnuť po zaujímavých alternatívach? Vyskúšajte syntetický trávnik. Takýto malý kúsok zelene sviežo simuluje podobu skutočnej trávy. „Trávovú dlaždicu“ v určitých prípadoch len ťažko rozlíšite od reálneho trávniku, až do chvíle, kým sa jej dotknete. Inštaluje sa jednoducho a je schopná vydržať 15 až 20 rokov.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *