Suchý betón a ako ho namiešať

Suchý betón a ako ho namiešať

Z dostupných spôsobov miešania betónu sa na prvú priečku postupne dostáva práve suchý betón, ktorý má v porovnaní s klasickou verziou niekoľko významných výhod. Či už ide o využitie na pozemku, alebo na dome, suchý betón hrá dôležitú úlohu pri betonárskych prácach rôzneho typu. Ako ho ale správne namiešať?

Ako namiešať suchý betón?

Betón je jedným z najstarších a najpoužívanejších stavebných materiálov na svete, pričom jeho pôvod siaha až niekoľko tisíc rokov do minulosti. Postupom času sa zistilo, že kľúčom k namiešaniu kvalitného betónu je čo najnižší pomer vody. Súčasní výrobcovia betónu tento fakt nepodceňujú a na trh uvádzajú produkty, v podobe suchej zmesi, ktorá pri spracovaní vyžaduje čo možno najmenej vody.

Suchý betón je pre svoje vlastnosti čím ďalej, tým viac vyhľadávanejší. Pri výrobe suchej betónovej zmesi sa všetky zložky, vrátane kameniva, alebo piesku dôkladne a rovnomerne premiešajú až do bodu, kým z nich vznikne konzistentná hmota. Už ako názov napovedá, miešanie suchého betónu obsahuje minimálne množstvo vody (zvyčajne polovičný objem), dokonca sa využíva na miestach, kde zmes dokáže absorbovať vlhkosť z pôdy. Predáva sa vo väčších baleniach, najčastejšie ho môžete nájsť o hmotnosti 25 kilogramov.

Na jednoduchšiu výrobu suchého betónu budete potrebovať miešačku, avšak ručné miešanie je tiež jednou z (trochu náročnejších) možností. Ak sa pri miešaní suchého betónu používa klasické 25 kilogramové vrece, mali by ste pridať vodu s objemom 3 litre – pre istotu si radšej overte, aké množstvo vody uvádza výrobca v návode. Do miešačky, alebo odolnej nádoby/vedra nalejte vodu a potom suchú zmes nasypte v smere vetra, aby sa predišlo vdychovaniu prachu. Zbytočnému plytvaniu zabránite tak, že najskôr namiešate polovicu množstva zmesi a zvyšok si doplníte podľa potreby.

Ručné miešanie, alebo s miešačkou?

Zatiaľ čo miešačka vyžaduje nastavenie miešania na nízke otáčky, miešanie zmesi v nádobe musíte rovnomernými pohybmi regulovať sami. Ako zistiť, či má suchý betón správnu konzistenciu? Nasaďte si ochranné rukavice a do ruky vezmite za hrsť pripravenej betónovej hmoty. Ak preteká pomedzi prsty, obsahuje príliš veľa vody. Keď ju stlačíte, mala by sa dať formovať, skoro ako plastelína. Dosiahnutie správnej konzistencie si vyžaduje skúsenosti.

Podľa špecifikácií projektu suchý betón umiestnite na pripravenú plochu, pomocou lopaty alebo stierky ho uhlaďte a zabráňte tomu, aby naň niekto stúpil a nezničil všetku prácu. Schnutie suchého betónu prebieha rýchlejšie, ako pri klasickej verzii. Keďže prvé náznaky schnutia začínajú už po pár minútach, mali by ste konať rýchlo, ale obozretne. Zatiaľ, čo bude suchý betón tvrdnúť, očistite pracovné náradie a uskladnite ho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *