Aktuálne trendy v interiérovom dizajne

Aktuálne trendy v interiérovom dizajne

Rovnako ako ostatné odvetvia i interiérový dizajn podlieha dobovým trendom a módnym riešeniam. Ak sa chystáte zariaďovať svoju domácnosť a chcete, aby odpovedala súčasným štýlom, tu sú tie hlavné trendy.

Bežná domácnosť sa vždy zariaďuje tak, aby jednotlivé kusy nábytku či súčasti vybavenia budili nielen dobrý vizuálny dojem, ale boli hlavne funkčné a slúžili svojmu účelu. Z tohto dôvodu sa často pri riešení interiéru prechádza na kompromisy, ktoré narušujú celistvosť zvoleného štýlu, alebo ho celkovo eliminujú. Ak si chcete svoju domácnosť zariadiť moderne, nemusíte preto primárne voliť jedno konkrétne riešenie, môžete sa zamerať na štýl hybridný vychádzajúci z aktuálnych trendov interiérového dizajnu.

Trendy v návrhu interiérov

V posledných rokoch sa interiérový dizajn stále častejšie zameriava na štýly a prvky, ktoré sa vyznačujú výraznou jednoduchosťou. Jeho cieľom je tak nájsť dokonalú rovnováhu medzi funkčnosťou, vizuálnym prevedením a samozrejme pohodlím. Každý prvok, ktorý sa v interiéri nachádza, by mal správne plniť do určitej miery všetky tri tieto charakteristiky a podporovať celkový dojem, ktorý z interiéru má nielen jeho používateľ, ale i návštevník. Aj keď má typický dobový prúd v oblasti návrhu interiérov predovšetkým domácností, ale i kancelárií, komerčných priestorov apod. Tendenciu vyvíjať sa veľmi pozvoľna, v kratších časových úsekoch s v ňom objavujú rôzne špecifiká, ktoré ho dotvárajú pre konkrétnu sezónu.

Aké prvky interiérového dizajnu sú aktuálne v móde

Aktuálne sa presadzujú dizajnové riešenia interiéru označované ako moderné a vychádzajúce predovšetkým zo snahy o minimalismus a funkčnosť. Medzi ne patrí napríklad industriálny či škandinávsky alebo prírodný štýl zamerané na minimálne zásahy do prirodzenej farebnosti alebo priestorovej konfigurácie. Každý z týchto štýlov je však možné adaptovať na súčasné krátkodobé trendy, ktoré zahŕňajú predovšetkým:

  • využívanie ekologických a udržateľných materiálov a predmetov
  • implementáciu technologických prvkov (najmä v oblasti osvetlenia či inteligentných ovládacích prvkov)
  • snaha o včlenenie vintage predmetov, ktorým vdýchnete nový život
  • multifunkčnosť, čiže vyberanie viacúčelového nábytku

Väčšina uvedených trendov sa tiež uplatňuje dlhodobo, často sa však mení napríklad aktuálne využívaná paleta farieb alebo typický materiál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *