Akú mačku do interiéru?

Akú mačku do interiéru?

Chovatelia mačiek majú rôzne názory na to, či by mal byť ich štvornohý miláčik vo vnútri domu, alebo vonku na záhrade. Aj keď mačka dokáže naplno prejaviť svoje správanie práve v prírode, veľa z nich sa dokáže pohodlne prispôsobiť interiéru. Niektoré plemená by dokonca mali tráviť väčšinu času vo vnútri, kvôli náchylnosti na choroby. Máte v pláne zaobstarať si nového zvieracieho spoločníka, no neviete aké plemeno sa najviac hodí do vnútra domu? Čítajte ďalej a zistite viac o tom, akú mačku do interiéru zvoliť. 

Ragdoll

Ragdoly sú veľké, prívetivé, vo väčšine prípadov výstavné mačky, ktoré si rozumejú s deťmi. Napriek svojej impozantnej veľkosti sú pokojné a tiché plemeno. Netreba však zabúdať na to, že mačky sú šelmy a zbytočné skúšanie ich trpezlivosti sa nemusí vždy vyplatiť. Vo všeobecnosti je Ragdoll spoločenský a má rád pohladenie od svojho majiteľa. Pokiaľ mu venujete dostatočný čas a pozornosť, odmení vás vernosťou a láskou. Hoci v porovnaní s ostatnými plemenami mačiek nie je až tak rozšírený, jeho starostlivosť nie je náročná. Tieto mačky sú vysoké približne 9 až 11 centimetrov a ich váha sa môže vyšplhať od 10, po 20 kilogramov (kocúr zvyčajne váži viac). Pri správnom chove sa dokážu dožiť 13, až 18 rokov.

Aj keď Ragdoll nemusí nepretržite žiadať pohladenie, jeho túžba po spoločnosti je veľmi vysoká. Pomerne jednoduchá starostlivosť predstavuje niekoľko princípov, ktoré by ste mali dodržiavať. Ide o veľmi čistotné zvieratá, ale napriek tomu môžu občas vyžadovať kúpanie. Ak je to možné, doprajte vašej mačke pravidelné česanie, aby ste nemuseli čeliť väčším problémom s chlpmi v interiéri. V oblasti zdravia je u čistokrvných mačiek väčšia šanca na vznik zdravotných problémov a to kvôli genetike, ktorá jednoducho nepustí. Vyhľadajte skúseného veterinára, s ochotou pomôcť Ragdolovi pri každej návšteve.

Akú mačku do interiéru? Britská krátkosrstá

Ak vás trápi otázka, akú mačku do interiéru zvoliť, poradíme vám jedno z najobľúbenejších plemien na svete, a to britskú krátkosrstú. Ide o temperamentnú, rodinnú mačku s hebkou srsťou, ktorá pripomína plyšovú hračku. Rady trávia čas so svojimi majiteľmi, hoci veľa ľudí vám dosvedčí, že zvyknú byť náladové a môžu ohŕňať nos nad tým, keď ich niekto príliš dlho drží, alebo sa s nimi mazná. Bezstarostný prístup k životu je poznávacím znakom britskej krátkosrstej mačky. Ide o veľké plemená, kedy kocúr môže vážiť až 17 kilogramov.

U britských mačiek sa nanešťastie prejavuje vyššia náchylnosť k prechladnutiu a vzniku urologických problémov (ďalší dôvod na to, aby žili v interiéri). Sú prítulné, inteligentné a necítia potrebu predvádzať sa – ideálny spoločník do vnútra domu, ktorý sa pri kvalitnej starostlivosti dokáže dožiť aj 20 rokov. Britská krátkosrstá mačka sa k vám bude správať ako k dobrému priateľovi, stačí sa o ňu starať s láskou a istou dávkou porozumenia. Vonku by ste ju nemali nechať bez dozoru, avšak to neznamená, že by ste im nemali dopriať pohyb. Interaktívne hračky, loptičky, či lasery pomôžu udržať mačku v dobrej fyzickej a psychickej kondícii.

Škótska klapouchá

Škótske klapouché mačky sú vzácne plemená, cenené pre svoj vzhľad a milú povahu. Poznávacím znakom týchto mačiek je okrúhla hlava so sklopenými ušami a pozoruhodnými, veľkými očami. Stredne veľká šelma nenáročná na starostlivosť dosahuje 6 až 12 kilogramov. Prekypuje inteligenciou a rada sa hrá po dome. Vlastniť takéto nezvyčajné plemeno so sebou prináša veľa výhod, ale je dôležité, aby ste pochopili a rešpektovali všetky stránky jej osobnosti. Škótske mačky sú zvyčajne milé, prispôsobivé verné a vedia sa dožiť 11 až 14 rokov.

Vedeli ste, že toto plemeno môžete naučiť aj základným trikom? Je vo všeobecnosti známe, že mačky sú sami sebe pánom a do výcviku sa veľmi nehrnú, no za správnych okolností a podmienok dokážu pristúpiť k elementárnemu výcviku. Škótska klapouchá mačka potrebuje primerané duševné a fyzické obohatenie. Zabezpečte mačičke škrabadlá a rôzne hračky, ktoré môžete pravidelne obmieňať.

Akú mačku do interiéru? Tradičná domáca európska mačka!

Pôvod európskej mačky siaha do starovekého Ríma, kedy sa tieto priateľské stvorenia udomácnili v obydliach ľudí a postupom času sa začali ocitať po celom kontinente. Hoci v Európe ide o najbežnejšie plemeno mačiek, v niektorých častiach sveta zostáva vzácne. Na rozdiel od ostatných plemien, chovanie domácej mačky v interiéri by sa malo vystriedavať s vypustením zvieratka na dvor. Mačičky sú síce prispôsobivé, no potrebujú priestor na vybláznenie, či nácvik lovu. Ich hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 12 až 15 kilogramov a dožívajú sa 15 až 20 rokov.

Aj keď má každá domáca mačka svoju špecifickú povahu, v drvivej väčšine prípadov je prítulným a lojálnym spoločníkom. Neraz vyťaží maximum z každého priestoru a hračky, ktorú má k dispozícií. Európska mačka je teritoriálna a uprednostňuje vodcovskú pozíciu v skupine domácich zvierat. V blízkosti cudzích ľudí zvykne byť plachá, no nie je nezvyčajné, ak vaša mačička zatúži aj po pohladení od prvej okoloidúcej osoby, ktorú uvidí. Dobre vychádzajú s deťmi a inými domácimi zvieratami, ale ich žiarlivosť môže neraz spôsobiť spory. Skúste pozorovať správanie svojho domáceho miláčika – zvykne závidieť, keď sa hráte s inými zvieratami? Rešpektujte jeho potreby a zbytočne uňho nevyvolávajte žiarlivosť. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *