Dôležité výhody, ktoré so sebou prináša hydroponické pestovanie

Dôležité výhody, ktoré so sebou prináša hydroponické pestovanie

Hoci sa o technológií hydroponického pestovania začalo výraznejšie rozprávať len nedávno, v skutočnosti ide o systém, používaný už v starovekých Babylonských záhradách. Vďaka súčasným moderným technológiám môžeme pestovať väčšie množstvo rastlín s použitím nízkeho počtu zdrojov. Ako na hydroponické pestovanie v záhrade? Čo všetko by ste mali o hydropónií vedieť?

Čo je to hydroponické pestovanie?

Základný rozdiel medzi tradičným pestovaním rastlín a hydropóniou je, že pri hydroponocikom pestovaní sa pôda nepoužíva. Voda sa obohacuje o špecifické roztoky, ktoré poskytujú potrebné živiny (napríklad hnojivo NPK – dusík, fosfor, draslík) na dosiahnutie správneho rastu. Existuje niekoľko hydroponických systémov, ktoré si môžete pripraviť vlastnoručne, alebo zaobstarať v príslušnom obchode. V niektorých systémoch nie je nutné spevnenie rastlín, pretože korene visia voľne v priestore a zavlažuje ich vodná hmla. Iné typy systémov na druhú stranu vyžadujú, aby korene rastliny boli spevnené. Vtedy sa ako pestovateľské médium využíva napríklad keramzit. Neviete aký hydroponický systém vytvoriť? Pozrite si jednoduchý návod, ako si doma pripraviť vlastné hydroponické zariadenie v pomerne krátkom čase, za málo peňazí.

Hydropónia šetrí priestor a vodu

Teraz už viete, že pri hydroponickom pestovaní sa zemina nevyužíva. Táto skutočnosť so sebou prináša niekoľko účelných výhod. O aké benefity ide? Hydropónia si vyžaduje oveľa menej priestoru ako rastliny pestované v pôde. Korene nie sú závislé od hľadania živín v zemi, pretože sa k nim dostanú priamo pomocou vody. Maximalizácia priestoru sa dá uskutočniť aj pri vertikálnom hydroponickom záhradkárčení.

Ako dokáže hydroponické pestovanie šetriť vodu, keď práve tá je základným elementom na jeho prevádzku? Keď polievate rastliny zasadené v zemi, voda odteká do nižších vrstiev pôdy, takže sa už nedá opakovateľne použiť. Pri premyslenom hydroponickom systéme sa aj malé množstvo vody udrží pri koreňoch dlhú dobu a využije sa naplno. Takto pestované rastliny dokážu údajne rásť s až o 98 percent menším množstvom vody, ako pri tradičných spôsoboch pestovania. Recirkulácia vody umožňuje rastlinám absorbovať to čo potrebujú a zvyšok vrátia do systému.

Kvalitnejšie plody takmer akéhokoľvek druhu

Hydropóniou sa zaoberajú aj rôzne štúdie, ktoré skúmajú priaznivé účinky pestovania rastlín bez pôdy a ich kľúčový význam pre poľnohospodársky sektor. Z objektívneho hľadiska má hydropónia vyššie výnosy ako klasické pestovateľské metódy. Bez potreby obrábania pôdy, odstraňovania buriny, či postrekovania insekticídov proti pôdnym škodcom vás čaká pomerne ľahko zvládnuteľná záhradná robota. Absencia zeminy v hydropónií so sebou prináša aj ďalšie výhody. Za posledné desiatky rokov sa vrchná vrstva pôdy (využívaná aj na pestovanie), ničí vplyvom prírodných javov, alebo zásahom človeka. Pri hydroponickom pestovaní nemusíte hľadať prijateľný typ pôdy, čím sa vám otvára veľa možností pestovania takmer akýchkoľvek plodín.

Vedeli ste, že správne hydroponické pestovanie urýchľuje rast rastlín o niekoľko desiatok percent? Zelenina a ovocie pestované v pôde dosahujú zrelosť v priebehu niekoľkých mesiacov, pretože rastliny musia čerpať živiny z pôdy, čo celý proces len predlžuje. Absorpcia živín je oveľa jednoduchšia vtedy, keď majú korienky priamy prístup k vode bez toho, aby sa k nej museli „prebojovať“ cez zeminu. Pestovateľ vie zároveň regulovať prísun svetla, tepla, alebo hydratáciu, čím sa otvára priestor k efektívnejšiemu procesu rastu.

Lepšia chuť bez škodlivej chémie

Produkty v obchodných reťazcoch dovážané z iných krajín, prechádzajú procesom dozrievania niekedy aj počas prevozu. Nie je nezvyčajné, keď na predajných pultoch nájdete napríklad zelené, nedozreté produkty, nehovoriac o chemických postrekoch, aplikovaných pri samotnom raste. Pri hydroponickom pestovaní môžete zbierať plodiny na vrchole ich zrelosti, pričom budete vedieť, čo v skutočnosti konzumujete – žiadne chemikálie, predlžujúce trvanlivosť výrobku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *