Chránite svoju budovu pred vodou dostatočne? Myslite na hydroizoláciu základov či strechy

Chránite svoju budovu pred vodou dostatočne? Myslite na hydroizoláciu základov či strechy

Bez vody by život na našej planéte nemohol existovať. Tento živel však vie narobiť aj rôzne problémy, napríklad aj pri stavbách. Správnou hydroizoláciou im však vieme efektívne predísť. To sa týka základovej dosky aj strechy.

Pri stavbách môžeme využiť hydroizoláciu ako ochranu pred spodnou vodou, ale aj tou, ktorú nám prinesú dažde. Aká je ich podstata, na čo si dať pozor a aké najdôležitejšie výhody nám poskytnú v jednotlivých prípadoch?

Hydroizolácia základov nielen proti vlhnutiu pivníc

Vo všeobecnosti môžeme tvrdiť, že hydroizolácia slúži na to, aby sme zabránili vode preniknúť z exteriéru do interiéru. Hydroizolácia základu (spodnej stavby) môže zaujímavo zaistiť dlhú životnosť bývania. Práve spodné stavby sú veľmi skúšané negatívnym vplyvom vody a vlhkosti. Spomeňme napríklad agresívnu vodu obsahujúcu rôzne chemikálie, tlakovú vodu, rôzne statické sily ako sadnutie stavby, plyny v pôde, teplotné výkyvy či plesne.

Veľmi často sa stretávame s vlhnutím stien v pivnici, prípadne pri sokli alebo základovej doske. Použitie hydroizolácie je veľmi jednoduché, proti tlakovej vode ju môžete naniesť na celé plochy základových dosiek, prípadne len vyplniť rôzne trhliny na pôvodnej hydroizolácii.

V suchu s hydroizoláciou strechy

Prejdime zo zeme trochu vyššie, kde nájdeme aj ďalšie výhody tejto ochrany stavby. Hydroizolácia strechy totiž prináša okrem eliminácie zatekania aj udržanie vhodnej teploty v interiéri. Je len na vás, či hydroizoláciou opravíte deravé miesta tej predchádzajúcej, alebo ju nanesiete na celú strechu. Problémy nastávajú hlavne pri plochých strechách. Drží sa tu totiž zrážková voda, ale aj sneh.

Pri výbere hydroizolácie si dávajte pozor aj na ich odolnosť voči UV žiareniu, ktoré ju môže pri nižšej kvalite po čase popraskať. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je zachovanie svojej funkčnosti v dostatočnom rozmedzí teplôt. Nanášanie je jednoduché a pomocou valčeka či stierky to zvládnete aj bez profesionálnej pomoci.

Zdroj obrázku: Picunique / stock.adobe.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *