Farba roka 2022

Farba roka 2022

Súčasný svet farieb už nezahŕňa len striktne daný základný počet, ktorý by ste spočítali na jednej, či dvoch rukách. Jeho dokonalosť spočíva vo veľkom množstve odtieňov, kde každý pôsobí na človeka iným dojmom. Ktorý odtieň najlepšie vystihuje nadchádzajúce obdobie? Aká je farba roka 2022?

Farba roka 2022: Ktorý odtieň zvíťazil?

Nielen nadšenci pre módu, ale aj umelecky zainteresovaní ľudia každý rok netrpezlivo čakajú na zverejnenie výberu odtieňa farby, od príslušných odborníkov a maliarskych spoločností. Významnou autoritou v oblasti farieb je práve spoločnosť Pantone. Jej voľba vychádza z trendov v móde, technológiách, no v súčasnosti najmä aj z nálady obyvateľstva a jeho odozvy na pretrvávajúcu pandémiu.

zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/88453580172191689/

Hoci Pantone postupne oznamuje výber viac ako jedného odtieňa, očakávaná farba roka 2022 nesie názov Very Peri. V tomto, teplom, až radostnom odtieni nájdete napríklad stopy modrej, či červenej, no vo všeobecnosti sa dá povedať, že ide o pastelovú farbu s nádychom fialovej.  

Pantone Color Institue upozorňuje na najlepšie sezónne farby, predpovedá globálne trendy a radí rôznym spoločnostiam v oblasti výberu farieb

Čo symbolizuje Very Peri?

Ako nedávno uviedli predstavitelia spoločnosti Pantone, farba Very Peri znamená kreativitu, podnecuje zvedavosť a symbolizuje prechod ľudí z izolácie do postupného návratu k sociálnemu životu. Výkonná riaditeľka inštitútu Pantone tiež vo farbe vyzdvihla dynamickú prítomnosť a radostný postoj, keďže dnešný svet sprevádzajú opodstatnené, až nezastaviteľné zmeny.

Farba roka 2022 má tiež úzko súvisieť s digitálnym svetom, ktorý sa údajne spája s fyzickým životom. Ako Pantone uviedol na ich oficiálnej stránke, bez virtuálneho sveta by pravdepodobne nebolo možné dospieť k toľkým farebným možnostiam a vytvoreniu pútavých odtieňov, vrátane najnovšej Very Peri. Tá zároveň ilustruje splynutie moderného života s virtuálnym a naopak.

Farba roka do interiéru

Farba roka 2022 dokáže v interiéri vytvoriť hravosť a nečakané, pritom pôsobivé farebné kombinácie. Very Peri spolu so zelenými doplnkami v domácnosti môže znieť trošku netradične, no práve sviežosť zelených tónov sa odporúča pre vytvorenie odvážneho a nápaditého vzhľadu. Tlmené odtiene fialovej dodajú miestnosti vyváženosť a pokoj – vyskúšajte ich aplikovať do spálne, alebo detskej izby. Interiér dolaďte drobnými doplnkami, ako sú sviečky, koberce, obrazy, vankúše, či ručne vyrábaná keramika.

zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/247557310758236409/

Farba roka na stavbu

Very Peri sa hodí skoro pre všetky typy stavby domu. Od moderného, po vintage štýl, dokonca aj pre vnútro chatiek a chalúp. Ak ho na stavbu domu použijete s rozumom, napríklad so zameraním na jeden výrazný prvok, dokážete účelne zmeniť vzhľad obývacích izieb, kúpeľní, či kuchýň. Máte radi zmeny a chceli by ste upútať pozornosť? Prečo teda nezaradiť do svojho stavebného plánu aj aplikovanie pozoruhodnej farby Very Peri?  

Maľovanie stien trendy

zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/244320348526492348/

Čaká vás stavbu domu, poprípade jeho rekonštrukcia? Odtieň Very Peri je ideálnou príležitosťou pre udanie odvážneho tónu vašim novým stenám. Pre dosiahnutie želaného „wau efektu“ zvoľte túto farbu už do predsiene domu, aby zapôsobila na hostí hneď, ako vstúpia dovnútra. V skutočnosti ide o veľmi všestranný odtieň a vďaka svojmu modrému základu vytvára pocit pohodlia a vnútorného pokoja. Z tohto dôvodu sa maľovanie stien odporúča do miestností, ako je obývačka, spálňa, alebo pracovňa.

Ďalší krok spočíva v rozhodnutí, či vymaľujete jednu, alebo viacero stien v izbe. Niekedy postačí jednoduchý farebný akcent, ktorý dosiahnete tak, že Very Peri nanesiete len na jednu, dominantnú stenu. Farba roka do interiéru otvára cestu ku kombinácií celému radu odtieňov. Chcete nechať hlavnú farbu vyniknúť? Nechajte ostatné steny v bielej farbe, poprípade v slabom odtieni sivej.

Farba roka oblečenie

Nová perspektíva a vízia nádejnej budúcnosti zasiahla aj oblasť najnovších módnych trendov. Very Peri si nájde uplatnenie v každom ročnom období. Ak patríte k ľudom, ktorí príliš neexperimentujú, no radi by ste vyskúšali ikonickú farbu pre rok 2022, skúste ju zvoliť v podobe topu a zoštylizujte ju s čiernymi, najlepšie koženými nohavicami. Outfit dolaďte napríklad párom zlatých náušníc s elegantnými slnečnými okuliarmi.

Svetoznáme značky už teraz pracujú na výrobe nových kúskov oblečenia, topánok a doplnkov v odtieni Very Peri a tak určite nebudete mať problém nájsť si kombináciu, vyhovujúcu vašim preferenciám. Vyhľadajte pohodlné svetríky, bundy, či čižmy do zimných mesiacov v tejto farbe ukáže okoliu, že aj vy viete držať krok s trendami.

Ako vznikol odtieň ikonickej farby?

Postup pri výbere farieb nie je kladený na ľahkú váhu. Skutočnosť nevyzerá tak, že daná spoločnosť sa z ničoho nič rozhodne pre jeden odtieň a bez hlbšieho opodstatnenia ho uvedie do sveta. Proces výberu zahŕňa aj psychologické vnímanie okolia na danú farbu. Very Peri je najteplejšou zo všetkých odtieňov modrej, dodáva hravosť a pôsobí futuristicky.

Pozitívum všestrannosti umožňuje, že farba roka 2022 sa hodí aj pre aktívny šport s progresívnejším zameraním. Po dlhšom a podrobnom výbere detailov odtieňa sa došlo k záveru, že Very Peri odráža globálnu inováciu a zdôrazňuje zmeny vo svete. Avšak so sebadôverou, ktorú dodáva sa nemusíme báť urobiť krok vpred, aj keby to malo byť do neznáma.

Ktoré farby reprezentovali predchádzajúce roky? Tu je prehľad farieb, siahajúcich ešte do nedávnej minulosti:

RokNázovFarba
2015MarsalaZemitá vínovočervená s diskrétnym náznakom hnedej
20161.Rose Quartz
2.Serenity
1. Hrejivá púdrovo ružová 2. Pastelová modrá značiaca protipól ružovej
2017GreeneryPozitívna prírodná žltozelená
2018Ultra VioletSýta fialová s podtónom modrej
2019Living CoralKorálová – kombinácia ružovej a oranžovej
2020Classic BlueBohatý pigment tradičného modrého odtieňa
20211.Ultimate Gray 2.Illuminating1. Odolná, nezávislá šedá 2. Jasná, slnečná žltá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *