Tipy ako vytvoriť záhradný chodník
Záhradný chodník má veľký potenciál, ktorý sa niekedy prehliada. Slúži nielen na praktické účely, ale zároveň dodáva nádych elegancie. Uvažujete o prerobení starého záhradného chodníka, alebo chcete vytvoriť úplne nový? Zistite viac o tom, aké tipy a triky sa dajú účinne využiť pre starostlivo premyslený chodník do záhrady.
Praktický pohľad na nový záhradný chodník
Ešte pred samotným zhotovením chodníka skúste venovať viac času príprave a podrobným návrhom. Dôležité sú nielen materiály, z ktorých vyrobíte cestu, ale aj jej proporcie. Chcete úzky a zakrivený chodník, alebo priestorovo širšiu, rovnú dlažbu?
Z praktického hľadiska by mal byť nový záhradný chodník:
- Funkčný
- Bezpečný
- Odolný
- Ľahko udržiavateľný
- So šírkou aspoň 70 – 80 cm, pre jednoduchší prístup
Do menších záhrad sa hodí malá cestička, začínajúca v zadnej časti domu. Prvotný uhol zakrivenia by mal byť len mierny (napríklad 45 stupňov), aby ste vystúpili z dverí na záhradu nenáročným spôsobom. Neskôr sa zamerajte na postupné zúženie a zakrivenie do tvaru písmena „S“. Okraje chodníka môžete spestriť okrasnými rastlinami, či kvetmi. Takto dosiahnete užitočný vizuálny trik, kedy bude úzka záhrada vyzerať o dosť širšie. Cesta, ktorá sa postupne zužuje zároveň vytvorí ilúziu, že záhrada je dlhšia než v skutočnosti.
Ako na lemovanie chodníka?
Lemovanie slúži ako rám medzi chodníkom a trávnikom. Dobre zvolené okraje môžu vylepšiť celkový vzhľad cesty. Neformálne pôsobiace kľukaté chodníky, kde výplň predstavuje štrk, alebo kôra, nevyžadujú pevné lemovanie. Vytvorte náznak splynutia s trávnikom za pomoci nevýraznej výsadby rastliniek po okrajoch chodníka.
Pevné lemovanie je potrebné vtedy, ak je chodník vytvorený z materiálu, ako sú napríklad dlaždice. Ak uvažujete o lemovaní chodníka drevom, ošetrite ho ochranným prípravkom a upevnite drevenými kolíkmi. V konečnom výsledku môžete okraje chodníka lemovať využitím rôznych komponentov:
- Drevo
- Skaly
- Štrk
- Okrasné rastliny
- Žulové kocky
- Tehly
- Betónový obrubník
Záhradný chodník: Kameň a štrk
Chodník z kameňa krásne zapadá do záhradného prostredia a vydrží veľa rokov. Pravý kameň však so sebou prináša vyššiu investíciu. Ak je váš rozpočet striktne vymedzený, vždy sa môžete obrátiť na imitáciu kameňa. Je lacnejšia a len ťažko rozoznateľná od pravej kamennej dlažby.
Štrk a kamienky sú ďalšou možnosťou pre elegantný záhradný chodník. Pri dôkladne pripravenom podklade majú dlhú životnosť. Kamenná drť sa vyrába v širokej škále pestrých farieb. Odtiene kamienkov nájdete v sivej, bielej, ale aj ružovej, či dokonca zlatej farbe. Čím menšiu zrnitosť vyberiete, tým ľahšie sa bude po chodníku kráčať.
Náš tip: Pred konečným výberom štrku/kamienkov namočte vzorku do vody aby ste uvideli, ako zmenia svoj odtieň. Farba kamienkov za sucha sa totiž od tých mokrých líši.
Obľúbený materiál: Tehly, betón a drevo
Tehly sú odolné, atraktívne a dajú sa použiť rôznymi spôsobmi. Tradičnú tehlovú dlažbu nájdete v červenej a hnedej farbe. Pokiaľ ste v oblasti navrhovania chodníka začiatočník, skúste pri práci použiť práve tehly. Ľahko sa kladú a dajú sa doladiť jednoduchým vmiešaním piesku do vzniknutých škár.
Hoci betónové dlažby nemusia lákať každého záujemcu o záhradný chodník, sú vyhľadávané pre svoju praktickosť. Cenová dostupnosť, dlhá životnosť a nenáročná údržba patria medzi jedny z veľa výhod betónového materiálu. Drevený chodník, ktorý predstavuje návrat k prírode, dokáže prirodzene splynúť s okolím záhrady. Drevo od kvalitného výrobcu sa dodáva vopred ošetrené proti hnilobe. Vyžaduje si trochu viac starostlivosti, no ak ho umiestnite na slnečné miesto, vydrží dlhšie.