Suchý potok do záhrady

Suchý potok do záhrady

Existuje veľa skvelých spôsobov, ako do záhrady zakomponovať vodu, či už pomocou prírodných zdrojov, alebo umelo vytvorených jazierok, fontán a ďalších. Ale čo tak dizajn, ktorého hlavná myšlienka predstavuje vodu, no v skutočnosti ju neobsahuje? Suchý potok patrí medzi dekoratívny záhradný prvok bez väčšej údržby a zároveň praktické riešenie odtoku vody. Oboznámte sa s užitočnou a estetickou ideou suchého potoka a zistite, ako si ho doma svojpomocne vytvoriť.

Praktické riešenie pre záhradu

Suchý potok je skvelá prírodná dekorácia, ktorá vytvára pôsobivý dojem skutočného zurčiaceho potôčika, čím zvyšuje atraktivitu vášho domu. Hoci samotnú vodu neobsahuje, slúži na jej odvádzanie a postupné vsakovanie do zeme.  Môže byť umiestnený na úpätí svahu, na rovine kde sa občas vytvárajú kaluže, alebo na mierne vyvýšenom mieste aby zachytával dažďovú vodu, ktorá steká dolu kopcom. Vo všeobecnosti zvykne byť obklopený záhradnými prvkami (kvety, kríky, okrasné trávy a iné) alebo jednoducho prechádza cez časť trávnika. Vytvoriť vlastný suchý potok nie je až také zložité. Ako každá činnosť na záhrade si však vyžaduje dávku trpezlivosti a odhodlania do práce. Čo všetko potrebujete na výrobu suchého potoka?

Ako vytvoriť vlastný suchý potok?

obrázok: zdroj pinterest

Základom stavby suchého potoka je jeho obrys. Viete, akým smerom sa bude uberať? Vytvorte lem potoka za pomoci veľkých kameňov. Nepodceňujte tvar a zarovnanie, aby výsledok vyzeral prirodzene. Ako pomôcku využite vzhľad skutočných potokov, ktoré sa pohybujú krajinou. Potôčiky v prírode nie sú rovné čiary, ale počas prúdenia menia smery a tým vytvárajú zakrivenú líniu. Na prvom kroku výstavby suchého potoka si dajte záležať a v prípade nespokojnosti obrysy nanovo prerobte. Veľké kamene môžete nechať vyčnievať, pretože ich robustnosť vytvorí dynamický vzhľad v modernom prostredí.

Druhý bod je vybudovanie vnútornej časti potoka. Použite drobné ostré kamienky, štrk, či iné okrasné verzie. Niektorí ľudia pridávajú a účelne rozmiestňujú šišky, mulčovaciu kôru alebo mušle, ktoré celý dojem z potoka oživia a pridajú mu na estetike. Nebojte sa experimentovať, pri vypĺňaní suchého potoka kamenivom v podstate neexistuje žiadny nesprávny spôsob, zároveň však netreba zabúdať na známe príslovie – menej je niekedy viac. Inšpirujte sa niekoľkými pôsobivými nápadmi na suchý potok, ktoré môžete aplikovať aj vo svojej záhrade!

https://www.youtube.com/watch?v=O4k_CQxUbfI

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *