Aké funkcie spĺňajú drevníky na záhradu?
Každé naštiepané drevo by malo byť uskladnené na bezpečnom mieste, aby odolalo nepriaznivým vplyvom. Za najvhodnejšiu lokalitu skladovania sa považujú vonkajšie priestory, avšak mali by ste využiť dostupné prostriedky na to, aby drevo ostalo čisté, suché a zaistené. Na skladovanie dreva sa vo všeobecnosti zvyknú využívať drevníky. Aké sú ich typické funkcie a ktoré výhody so sebou prinášajú?
Kde umiestniť drevníky?
Primárnou úlohou drevníka je bezpečné uskladnenie dreva a jeho ochrana. Niektorých ľudí tak môže zaujímať, prečo má predná strana drevníka otvorený priestor, keď by mala predsa svoj obsah chrániť pred neželanými prírodnými podmienkami v podobe dažďa, krúpov, či búrky? Otvorená časť je v skutočnosti účelne vytvorená na to, aby optimalizovala vetranie. Drevo musí byť vysušené, no v uzavretom vlhkom prostredí túto požiadavku nemusíte výhradne splniť. Ak je počasie naozaj neprívetivé, vždy je tu možnosť zaobstarania plachty na zakrytie prednej strany drevníka.
Pravdepodobne ste si všimli, že pri dreve sa často zdržiava niekoľko druhov hmyzu. Aby ste zabránili priamej ceste škodcov do vnútra domu, drevník radšej postavte minimálne dvadsať metrov od vchodových dverí. Ak sa predsa len musí nachádzať v bezprostrednej blízkosti domu, myslite na čo najúčinnejšie prúdenie vzduchu. Medzi drevníkom a stavbou tak nechajte aspoň niekoľkocentimetrový odstup.
Ako správne skladovať drevo?
Všeobecne platí, že palivové drevo treba skladovať mimo dosahu zeme. Kontakt s navlhnutou pôdou je z hľadiska správneho sušenia kontraproduktívny. Aj z tohto dôvodu kvalitné drevníky potrebujú pri inštalácií pevný základ, väčšinou z betónu. Hrúbka podkladu závisí od parametrov drevníka, avšak netreba zabúdať na to, aby bol výsledný terén pevný a hlavne rovný.
Ak z palivového dreva vytvoríte neorganizovanú hromadu, drevníky tak nemôžu plniť svoju primárnu funkciu. Polená v strede kopy nebudú dobre vetrané, čo spôsobí neželanú hnilobu. Správne skladovanie v skutočnosti nesprevádzajú komplikované úkony. Drevo jednoducho začnite ukladať koncami dopredu, kým nedosiahnete rovnomernú a stabilnú výšku – inak povedané, pokým nevyplníte obsah drevníka. Existuje niekoľko ďalších nepísaných pravidiel, ktoré udržia vaše drevo suché a v dobrom stave:
- Skladovací priestor nechajte väčšinu času otvorený
- Pravidelná údržba v okolí drevníka – odstráňte prerastajúci burinu
- Dovnútra domu prineste len to drevo, ktoré chcete spáliť v priebehu nasledujúcich dvoch dní
- Na drevo nenanášajte insekticídy, pretože obsahujú horľavé zložky
Aké sú výhody drevníkov so skladom na náradie?
Detailná starostlivosť o pozemok pomocou účelného príslušenstva patrí medzi typické znaky záhradkárčenia. Ani tie najprecíznejšie záhradnícke činnosti však nevytvoria želaný vizuálny efekt, pokiaľ svoje nástroje a vybavenie v závere odložíte na kraj dvora. Skúste zvážiť zaobstaranie drevníkov s bočným skladom. Moderné drevníky totiž neslúžia len na úschovu dreva, ale aj rozličného záhradného náradia. Úschovňa takéhoto vybavenia poskytuje priestor na lepšiu organizáciu a jednoduchší prehľad. Rýchly prístup k potrebnému náradiu zvyšuje pracovnú efektivitu a do istej miery zabezpečí úsporu času. V konečnom dôsledku môžeme tvrdiť, že drevníky majú niekoľko praktických výhod. Nielen, že disponujú schopnosťou ochrany palivového dreva, ale zároveň so sebou prinášajú aspekt organizovanosti a estetiky.