Praktické zachytávanie dažďovej vody

Praktické zachytávanie dažďovej vody

Udržateľné hospodárenie s vodou môže realizovať takmer ktokoľvek a v akejkoľvek miere. Jedným zo spôsobov, ako sa vydať úspornou cestou, je zachytávanie dažďovej vody. Či už pre tento proces použijete tradičné sudy na zber vody, alebo komplexný systém, vo výsledku podporíte ekologicky prijateľný postup, zodpovednosť a v neposlednom rade sebestačnosť. Čím sa vyznačuje zachytávanie dažďovej vody a aké výhody so sebou prináša?

Ako vyzerá zachytávanie dažďovej vody?

Hoci až 98 percent našej planéty tvorí voda, len drobné množstvo z celkového objemu je vhodné na použitie. Slaná voda v oceánoch a moriach sa nedá piť a len málo z nej sa dá využiť na iné účely. Dostávame sa tak k dlhotrvajúcemu problému v podobe nedostatku veľmi dôležitej kvapaliny. S ťažkým prístupom k vode efektívne bojujú oblasti, kde je nedostatok zrážok na dennom poriadku. V poslednej dobe však jednoduchá myšlienka systému zachytávania dažďovej vody inšpirovala značné množstvo ľudí a to aj v krajinách, ktoré nemusia riešiť problém s jej nedostatkom.

obrázok zdroj: pinterest

Ako tento inovatívny proces funguje v praxi? V skutočnosti nejde o niečo komplikované. V stručnosti ide o techniku zberu dažďovej vody, jej filtrovania, uskladnenia a následného využívania na rôzne účely. Hoci sa zachytávanie dažďovej vody dostalo do povedomia modernej spoločnosti len nedávno, táto činnosť je známa už tisíce rokov. Napríklad v krajinách, kde je nadbytok zrážok na dennom poriadku sa prebytočná dažďová voda používa na doplnenie podzemných vôd.

Zachytávanie dažďovej vody: Technika zberu

Snáď najlepšími oblasťami na zber vody v domácnosti sú tradičné strechy domov (za predpokladu, že obsahujú účelné odkvapové systémy). Voda sa zachytáva prostredníctvom zberných nádob, najčastejšie v podobe sudov. V dnešnej dobe nie je zložité zaobstarať si aj zásobníky s moderným dizajnom, ktorý často obsahuje výpustný ventil, pripojenie na záhradnú hadicu, či filtračné sitko proti nečistotám. Litráž zberných sudov sa líši v závislosti od požadovaných preferencií, no vo všeobecnosti sa ich objem pohybuje v rozmedzí približne päťdesiat až päťsto litrov.

Plastové sudy veľa nevážia, majú jednoduchú inštaláciu a cenovú dostupnosť. Pre zachovanie dlhej životnosti ich radšej chráňte pred priamym slnkom, čas od času vydezinfikujte a cez zimu uskladnite – najlepšie hore dnom. Zozbieraná voda sa dá použiť rôznymi spôsobmi. Obľúbené je zavlažovanie rastlín, pretože tento typ kvapaliny neobsahuje chlór ani veľa solí. Medzi poľnohospodárske účely môžeme zaradiť využívanie vody pre napájanie domácich zvierat.

Môže sa dažďová voda využiť na pranie bielizne?

Niektoré mestské, ale aj vidiecke oblasti často čelia komplikáciám s tvrdou vodou, ktorá nie je ideálna na pranie bielizne. V určitých prípadoch sa práve mäkká dažďová voda odporúča na umývanie oblečenia, keďže dobre rozpúšťa väčšinu práškov na pranie. Pozor na potenciálny výskyt bakteriálnych zárodkov. Pred samotným praním vodu prevarte alebo prefiltrujte, aby ste eliminovali prítomnosť patogénov. Ak neviete ako na to, dažďovú vodu radšej na čistenie prádla nepoužívajte.

S ďalšími spôsobmi využitia by ste však už nemali mať problém. Patrí sem napríklad splachovanie toalety, umývanie vozidiel a iných zariadení či protipožiarna ochrana. V konečnom dôsledku môžeme tvrdiť, že zachytávanie dažďovej vody so sebou prináša nemalé množstvo výhod. Vyskúšajte túto nadčasovú techniku, aby ste v domácnosti znížili náklady za vodu a stali sa viac nezávislými. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *