Ako sa starať o čajové ruže?

Ako sa starať o čajové ruže?

Spomedzi mnohých odrôd ruží patria čajové k tým najobľúbenejším. Hybridné čajové ruže majú všetky prednosti, ktoré u kvetov hľadáte – krásu, vôňu a jednoduchú starostlivosť. Ako táto zaujímavá odroda vznikla a čo by ste mali robiť preto, aby sa na vašom kríčku objavilo množstvo veľkých púčikov?

História čajovej ruže: Prvé odrody

Čajové ruže kvitnú opakovane, s jedným veľkým kvetom na konci stonky. K dispozícii sú s kvetmi takmer všetkých farieb a pre správny rast potrebujú aspoň šesť hodín slnka denne. História týchto ruží sa začína v devätnástom storočí a to prvou odrodou hybridnej čajovej ruže s názvom La France. V roku 1900 šľachtiteľ J. Berne-Duchet predstavil Soleil d’Or, prvú žltú hybridnú čajovú ružu. O desať rokov na to sa objavila odroda s čisto žltými kvetmi – Rayon d’Or. Prvou elegantnou ružou s ružovými kvetmi bola Ophelia. Práca šľachtiteľov sa nezastavila ani v dvadsiatom storočí. Počas vojny vznikali slávne odrody, ako napríklad Shot Silk, Crimson Glory, Peace a mnohé ďalšie.

Vedeli ste, že v súčasnosti existuje viac ako desaťtisíc odrôd čajových ruží? Vo výsledku nie je nezvyčajné, že sa stali najpopulárnejšími a najbežnejšími dekoratívnymi rastlinami našich záhrad. Kvety týchto rastlín sa vyznačujú podlhovastými púčikmi s ostrým vrcholom, z ktorých sa pri otváraní ukazujú početné zamatové alebo saténové okvetné lístky. A ak sa pozriete pozorne, môžete vidieť dlhé stopky. Samotný kvet je veľký – od desať do dvanásť centimetrov v priemere. Kvet na výhonku je spravidla jeden, ale existujú verzie, v ktorých sa nazbiera aj po dva až päť kusov.

Čajové ruže a výsadba

Na výsadbu voľnokorenných ruží je najvhodnejšia jar alebo jeseň. Za jarné obdobie pre výsadbu ruží sa považuje koniec apríla a máj, zatiaľ čo počas jesene je najlepší teplejší september. Čajové ruže sú svetlomilné rastliny, ktorých nepriateľom je chlad. Z tohto dôvodu nájdite na záhrade miesto, kde budú mať dostatočný prísun prirodzeného svetla. Ešte pred samotným sadením by ste mali korene ruže namočiť do vody na niekoľko hodín (ideálne dvanásť). Nasleduje vykopanie jamy – na obaloch kúpených rastliniek zvyčajne nájdete obrázkový manuál, ktorý zahŕňa hĺbku výsadbovej jamy v centimetroch.

Čajovú ružu vložte do pripravenej jamy a zasypte zemou, napríklad špeciálnym substrátom pre ruže z miestneho záhradkárstva alebo kvetinárstva. Pri prvotnom polievaní nešetrite vodou a ružu dôkladne polejte. Po pár dňoch sa môže stať, že substrát upadne nižšie a korene sa mierne uvoľnia. V tomto prípade ich jednoducho opätovne zasypte substrátom a opatrne udupte.

Hnojenie a zalievanie čajovej ruže

Hnojenie každej čajovej ruže je individuálne, no vo všeobecnosti by ste túto činnosť mali uskutočňovať približne každé dva týždne. Existuje niekoľko podôb hnojiva – odporúčame zvoliť napríklad praktickú tekutú formu. Väčšinu kvapalných hnojív na ruže nájdete o objeme jedného litra, kde ako dávkovač slúži vrchnáčik. Pätnásť mililitrový vrchnák naplníte hnojivom a rozriedite v dvoch litroch vody. Nezabúdajte, že každý produkt so sebou prináša iný návod na použitie a preto sa výlučne neriaďte len našim odporúčaním. Inštrukcie k hnojeniu nájdete spravidla na zadnej strane nádoby.  

Čajové ruže zalievajte podľa potreby v závislosti od počasia a vlastností pôdy, do hĺbky dvanásť až dvadsaťštyri centimetrov. Tak ako pri každej záhradnej rastlinke, aj pri polievaní ruží zvoľte tú časť dňa, ktorá im nespôsobí tepelný šok. Zalievanie uprostred obedňajších letných horúčav by spálilo rastline listy a spomalilo jej vývin. Na túto činnosť sa teda podujmite buď skoro ráno, alebo neskôr večer, po západe slnka.

Jesenný a jarný rez ruží

Október a začiatok novembra je ideálny čas na jesenný rez ruží. Bez správne vykonaného jesenného rezu zvýšite riziko náročného prezimovania ruží a oslabenie ich systému. Ako teda postupovať? Ruže zastrihávame v pásme kvetov, teda v ich vrchnej časti. Ak máte vypestovaný celý záhon, výška ruží by mala byť zvrchu aj z bokov zarovnaná. Pri jednotlivo zasadených rastlinách vykonávajte strih do tvaru primeraného oblúka. S jesenným strihom sa príliš neponáhľajte, aby ste nezastavili prirodzený prísun živín a neoslabili ruže.

Ak na rez ruží zvolíte jarné obdobie, mali by ste dodržiavať určité zásady. Majú vaše čajové ruže len jeden rok? Zrezávajte ich tak, aby na nich vo výsledku ostalo len tri až šesť výhonkov. Strihajte vo výške asi päť milimetrov nad púčikom, ktorý od centra ruže smeruje vonku. Uskutočňujte šikmé rezy, kde uhol bude mať štyridsaťpäť stupňov od očka (púčika). Hoci rez kríkových ruží patrí medzi tie jednoduchšie, začiatočníci nemusia zo začiatku pochopiť celý postup. Pozrite si videonávod, ktorý môže lepšie vysvetliť prípadné nejasnosti. So správnou starostlivosťou o čajové ruže sa dopracujete ku krásnym a zdravým ozdobným kríkom, ktoré budú tvoriť pýchu vašej záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *