Drevené domčeky na záhradu – aké sú ich výhody?

Drevené domčeky na záhradu – aké sú ich výhody?

Zadováženie domčeka na záhradu nemusí byť jednoduchá záležitosť, najmä ak disponujete obmedzeným priestorom alebo zdrojmi. Drevené domčeky sú optimálnou voľbou z viacerých hľadísk, kedy sa oplatia?

V prípade, že plánujete na svoju záhradku či k rodinnému domu zadovážiť záhradný domček na náradie, príslušenstvo, uskladnenie záhradného nábytku či občasné bývanie, určite sa rozhodujete, aký model pre vás bude vhodný. Domček na záhradu môže síce plniť viacero funkcií, jeho materiálové a konštrukčné riešenie však môže byť v tomto smere veľmi obmedzujúce. Najčastejšie sa stretávame s domčekmi plastovými, z upraveného plechu alebo drevenými, iné materiály sú menej časté alebo vyžadujú špeciálny postup výstavby – u zmienených troch variantov je obvyklá montáž svojpomocou.

Prečo zvoliť drevený záhradný domček?

Drevo je príjemný a trvácny materiály, ktorý má veľmi dobré vlastnosti pri použití v exteriéri i v interiéri. Drevené záhradné domčeky sú obľúbené predovšetkým pre ich variabilitu a prírodný vzhľad, ktorý veľmi dobre koreluje s prirodzeným záhradným prostredím. V porovnaní s domčekmi z iných materiálov predstavuje drevený variant síce o niečo väčšiu investíciu, vyznačuje sa však veľkými výhodami, ktoré zahŕňajú najmä:

  • pevnú a stabilnú konštrukciu
  • príjemný vzhľad a veľkú tvarovú variabilitu
  • vysokú odolnosť a životnosť (ak sú správne ošetrované)

V porovnaní s ostatnými materiálmi disponuje drevo aplikované v exteriéri veľmi dobrým pomerom cena/výkon.

Drevený záhradný domček v porovnaní s ostatnými variantmi

Za cenu vyššej vstupnej investície a nutnej pravidelnej údržby získate výberom dreveného domčeka produkt s vyššou životnosťou a stabilitou. Domčeky z plastov sú síce lacnejšie a veľmi jednoducho sa inštalujú, ich stabilita je však nízka a vyžadujú náročnejšie kotvenie. V konečnom dôsledku tieto domčeky (vybavené vnútornou kovovou výstužou) dosahujú relatívne dobré vlastnosti, ich životnosť i odolnosť sú však veľmi obmedzené. Plechové domčeky sú na tom z hľadiska stability lepšie veľmi často však podliehajú korózii a len ťažko je ich možné využiť ako dočasný príbytok.

Ako vybrať záhradný domček

Výber záhradného domčeka je vhodné riešiť v prvom rade s ohľadom na jeho prvotné použitie – menšie stavby na uskladnenie náradia, väčšie sa využívajú ako dielňa či na skromné dočasné ubytovanie. Až po voľbe účelu je vhodné sa orientovať na ďalšie špecifikácie vrátane materiálu či ceny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *