Najkrajšie fasády rodinných domov

Najkrajšie fasády rodinných domov

Fasáda je snáď prvá vec, ktorú ľudia uvidia pri pohľade na váš dom. Vytvoriť dobrý prvý dojem je preto dôležité. Atraktívne fasády udávajú tón celého domu, čo znamená, že by mali odzrkadľovať aj jeho interiér. Oboznámte sa s niektorými pútavými inšpiráciami, ale aj bodmi, ktoré by ste mali zvážiť.

Na čo sa zamerať pri výbere fasády?

Zjednodušene povedané, fasáda vytvára vzhľad prednej časti domu. Vo všeobecnosti poskytuje verejnosti predstavu o osobnom štýle a osobnosti majiteľa. Moderné fasády domov sú prispôsobené viacerým faktorom, medzi ktoré patrí napríklad okolie krajiny. Základom je rovnováha – ak sa dom nachádza v sviežom, zelenom prostredí, výber farieb by nemal ísť do príliš silného kontrastu.

Tradičné predmestia si na druhú stranu vyžadujú nádych jednoduchosti a minimalizmu. Súlad zasahuje aj do interiéru. Uistite sa, že nová fasáda odráža to, čo by ste chceli mať vo vnútri domácnosti. Moderné fasády domov a ich navrhovanie je spojené s kľúčovými prvkami, medzi ktoré patria:

  • Materiály
  • Farby
  • Osvetlenie
  • Terénne úpravy

Všetky prvky by spolu mali súvisieť. Či už sa zameriate na prírodné obklady, tehly, alebo omietky, skúste sa postarať o to, aby ladili so zvyšnými uvedenými bodmi. Voľbu osvetlenia ovplyvňuje architektúra domu – správne svietidlá zlepšia viditeľnosť z ulice a pre návštevu vytvoria pocit komfortu a bezpečia.

Fasády domov inšpirácie

V súčasnosti existuje široké množstvo pútavých fasád pre dom, z ktorých je niekedy až náročné si vybrať. Ponúkame niekoľko zaujímavých verzií pre inšpiráciu.

Moderné a štýlové

Moderné fasády domov majú tendenciu využívať konkrétne materiály, farby a tvary. V každom časovom období mal pojem „moderné“ svoje charakteristické črty a detaily. Dnešné moderné fasády predstavujú:

  • Jednoduché geometrické tvary
  • Čisté línie
  • Minimalizmus

Tento typ fasády sa zameriava na asymetriu, na rozdiel od tradičného dizajnu. Sú tu nerovnomerné, abstraktné vzory s odvážnym, štruktúrovaným dizajnom. Veľkou výhodou jednoduchého vzhľadu je to, že sa dá ľahko prispôsobiť, čo dodáva slobodu pre realizáciu nových nápadov.

zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/327777679140127350/

Tradičné fasády

Ak sa rozhodnete pre tradičnú fasádu svojho domu, nemusíte sa obávať, že bude vyzerať nudne alebo zastaralo. Aj v tomto prípade sa dôležitými stávajú jemnosťjednoduché akcenty. Hladký povrch fasády je výhodný z hľadiska menšieho rizika znečistenia, avšak za pomoci omietky dokážete napodobniť rôzne pútavé štruktúry.

Drevo je prírodný, univerzálny materiál, ktorého vzhľad zvyšuje celkovú estetiku domu. Vďaka širokej škále druhov a tried dreva možno dosiahnuť v podstate celé spektrum prírodných odtieňov. Nepodľahne vplyvu nepriaznivých vonkajších podmienok, čo svedčí o jeho odolnosti. Pri správnej údržbe vydrží veľmi dlhú dobu. Fasády tohto typu môžeme zaradiť k ekologicky šetrným, pretože drevo je prirodzene obnoviteľné a recyklovateľné.

Tehlový obklad

Fasáda z tehál vytvára jedinečný dizajn domu. Je čím ďalej, tým viac vyhľadávanejšia u väčšiny ľudí a to nielen pre jej dlhotrvajúcu krásu. Tehly si nevyžadujú skoro žiadnu údržbu a veľmi dobre zadržiavajú teplo zo slnka (v zime dom chladne pomalšie). Sú nehorľavé, čím sa znižuje riziko vzniku škôd, spôsobených požiarom. Keďže sú k dispozícií vo viacerých farbách a textúrach, vedia splniť aj požiadavky tých najnáročnejších.

zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/18366310971725007/

Keramické fasády

Jeden z najlepších spôsobov, ako skrášliť dom, je vybrať sa cestou keramickej fasády. Keďže sú veľmi univerzálne a majú výnimočné mechanické vlastnosti, je po nich veľký dopyt. Zvýrazňujú krásu domu prirodzeným a elegantným spôsobom. Cenová dostupnosť, vysoká odolnosť a šetrnosť k životnému prostrediu patria medzi ďalšie benefity keramického obkladu domu.

zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/348747564898062084/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *