Vertikálna záhrada: Úsporná voľba s mnohými výhodami

Vertikálna záhrada: Úsporná voľba s mnohými výhodami

Ak je horizontálna časť vašej záhrady značne obmedzená, mali by ste pouvažovať nad inou alternatívou, ktorú máte k dispozícií. Vertikálna záhrada so sebou prináša veľa výhod a to nie len z hľadiska šetrenia priestoru. Prečo sa oplatí zvážiť vybudovanie vertikálnej záhrady a ako na to?

Vertikálna záhrada a jej výhody

Pri záhradkárčení niekedy treba uvažovať strategicky. Ak sa rozhodnete sadiť popínavé rastliny namiesto tých, ktoré sa rozprestierajú široko po zemi, ušetríte veľa miesta. Vo výsledku vypestujete väčšie množstvo úrody na menšom priestore. Vertikálna záhrada môže slúžiť aj na vytvorenie súkromia pred zvedavými pohľadmi, ak účelne rozmiestnite opory pre rastliny – napríklad záhradné tyče.

Ak premýšľate nad vlastnou záhradou, určite je na mieste položiť si otázku: „Aká náročná bude údržba?“ Pri starostlivosti o vertikálnu záhradu spravidla nemusíte vynakladať veľa úsilia. Popínavá zelenina a kvety nebudú náchylné na hnilobu ako tie, ktorých plody ostanú v kontakte s pôdou. Zalievajú sa jednoduchšie a pre vertikálny smer rastu majú lepší prísun k slnečnému žiareniu a cirkulácií vzduchu.

Ako je to so škodcami?

Problémy spojené so škodcami v pôde sú o niečo menej pravdepodobné, keďže plodiny rastú nahor. Ak pre svoju záhradu vyberiete popínavé rastliny, znemožníte tak prístup aj väčším živočíchom (vtáky, hlodavce). Je zrejmé, že nie vždy sa dá predísť všetkým škodcom, no vertikálna záhrada je istý spôsob prevencie. Pridajte záhradné oplotenie, aby ste svoju úrodu ochránili pred hladnými tvormi.

Jednou z veľkých výhod vertikálneho záhradkárčenia na ktorú niektorí ľudia nemyslia, je ľahší zber plodín. Vysoké oporné konštrukcie poskytujú jednoduchšie manévrovanie pri odtrhávaní vypestovaných plodov. Pri zbere sa nemusíte príliš ohýbať ani kľačať, a tak vyviniete menšiu záťaž na chrbticu, či kolená.

Obrázok: Pestovanie rastlín hydroponicky, bez použitia zeminy

Zelenina pestovaná vertikálne je krajšia ako plodiny pestované na zemi. Hoci vždy môžete natrafiť na čudne tvarovaný kúsok zeleniny, plody rastúce okolo záhradných tyčí majú vo väčšine prirodzený tvar, pretože ich gravitácia ťahá nadol. Vertikálna záhrada má veľa dôležitých vlastností. Ak sa vyberiete touto cestou záhradkárčenia, výsledná úroda bude zdravšia, s menšou potrebou okopávania buriny, zalievania, alebo postrekovania proti pôdnym škodcom.

Ako na vertikálne záhradkárčenie?

Keďže popularita vertikálnych záhrad v súčasnosti narastá, v obchodoch so záhradkárskymi potrebami by ste nemali mať problém nájsť konštrukciu pre popínavé rastliny. Klasické tyče z kovového materiálu sú dobré pre hustú, ílovitú pôdu. Do kyprej pôdy postačia tenšie drevené stĺpiky.

Tyče zapichnite pozdĺž vyhradeného priestoru tak, aby medzi každou bola vzdialenosť minimálne jeden meter. Po čase začnú rastliny naberať na výške a prejaví sa na nich vplyv gravitácie. Použite špagát a priviažte plodiny o tyč pre lepšiu podporu.

Vertikálna záhrada má mnoho skvelých kandidátov, ktorých do nej môžete zasadiť:

  • Fazuľa a hrach: upevnia sa okolo umelej podpory prirodzeným krútením
  • Paradajky: pri správnom zasadení prinášajú veľa zdravých plodov
  • Niektoré odrody tekvice
  • Niektoré odrody uhorky
  • Paprika
  • Kukurica

Zamerajte sa na kvety

Ak túžite po pestrej vertikálnej záhrade, nemusíte do nej nutne zvoliť len zeleninu. Vyhľadajte odrody kvetov a brečtanov, známe pre svoj popínavý rast. Zrelaxujte pri vôni kvetov, ktorým sa najlepšie darí v našom prostredí. Odporúčame pestovanie brečtanu popínavého (Hedera helix). Stenu pre brečtan môžete zakúpiť alebo vyrobiť z:

  • Plastu
  • Dreva
  • Pletiva

Obľúbenou voľbou kvetín býva tieňomilná prvosienka, nezábudka, či vres obyčajný. Slnko obľubujú bylinky v podobe materinej dúšky, rozmarínu lekárskeho, aj majoránu. Jarné rastliny, ako sú snežienky, narcisy, tulipány a iné nezabudnite vysádzať na jeseň, aby stihli do jari vykvitnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *