Najvyššie budovy sveta

Najvyššie budovy sveta

Mrakodrapy fascinujú ľudí pre svoju majestátnosť a pôsobivú výšku. Dá sa povedať, že tieto diela z betónu do istej miery zosobňujú hranice ľudských schopností a kreativity. Zatiaľ čo prvý mrakodrap siahal do výšky 180 metrov, dnešné výškové budovy sa môžu popýšiť oveľa väčšími číslami. Aké sú teda najvyššie budovy sveta?

1. Burdž Chalífa (Dubaj)

Aktuálne najvyššia budova sveta s názvom Burdž Chalífa, sa môže popýšiť svojou výškou až 828 metrov. Ide o pomerne mladého držiteľa svetového rekordu, keďže proces výstavby sa začal v roku 2004 a pre verejnosť bola Burdž Chalífa sprístupnená o šesť rokov neskôr. Vo vnútri 163 poschodí nájdete množstvo firemných, hotelových, či bytových apartmánov, luxusnú reštauráciu, súkromné parkovisko a iné.

Burdž Chalífa zaujímavosti:

 • Rýchlosť výťahov vo vnútri Burdž Chalífa je 10 metrov za sekundu
 • Na výstavbe sa podieľalo približne 12 000 robotníkov denne
 • Stavba obsahuje cez 110 000 ton betónu
 • Konštrukcia budovy pripomína Hymenocallis – pôsobivý kvet cibuľovitého tvaru

2. Šanghajská veža (Šanghaj)

Rok 2015 bol významný pre mesto Šanghaj. V tomto období došlo k otvoreniu 632 metrovej Šanghajskej veže. Vďaka jej pozoruhodnej výške sa mohla zaradiť medzi najvyššie budovy sveta – konkrétne na druhú priečku. Náklady na výstavbu presiahli dve miliardy eur, čo je dokonca vyššia suma ako pri budove Burdž Chalífa. 128 poschodí Šanghajskej veže je určených pre kancelárie, vyhliadkové miestnosti, obchody, ale aj hotelové priestory s 258 izbami pre širokú verejnosť.  

Šanghajská veža zaujímavosti:

 • Ide o najvyššiu budovu v celej Číne
 • Do hotelovej časti sa môže zmestiť až 16 000 hostí
 • Dizajn osvetlenia budovy je ekologicky bezpečný vďaka veterným generátorom

V roku 2014 sa dvojica ruských horolezcov rozhodla zdolať vrchol Šanghajskej veže. Tento nebezpečný výlet sa im podarilo natočiť a v súčasnosti má ich video na YouTube cez 94 miliónov pozretí.

3. Funduk al-Burdž/Hotel Tower (Mekka)

V saudskoarabskom meste Mekka sa nachádza ďalšie pozoruhodné dielo, patriace medzi najvyššie budovy sveta. 76 poschodový hotel Funduk al-Burdž je aktuálne treťou najvyššou budovou, pričom jej vrchol zdobí kráľovská hodinová veža. Z výšky 601 metrov môžete zreteľne vidieť centrálnu svätyňu miestnych obyvateľov, ktorá nesie názov Kába. Budova je súčasťou komplexu zloženého z luxusných hotelov, apartmánov a obchodov.

Funduk al-Burdž zaujímavosti:

 • Čas, ktorý ukazuje kráľovská hodinová veža, môžete vidieť aj zo 17 kilometrovej vzdialenosti
 • Samotná minútová ručička hodín meria 23 metrov
 • Túto megastavbu postavili za šesť rokov
 • Každá z 98 miliónov mozaikových dlaždíc komplexu je zdobená 24 karátovým zlatom

4. Finančné centrum Ping An (Šen-čen)

Téma „najvyššie budovy sveta“ by sa nezaobišla bez spomenutia obrovského finančného centra Ping An. Viaceré zdroje síce uvádzajú rozdielnu výšku mrakodrapu, no najčastejšie sa viete stretnúť s číslom 599, alebo 593 metrov. Na vrchole Ping An nájdete vyhliadkovú plošinu, ktorá sa stala jednou z najobľúbenejších atrakcií pre turistov, ale aj miestnych. Budova je pomenovaná podľa čínskej poisťovne Ping An, ktorá je jednou z najväčších investičných spoločností na svete.

Finančné centrum Ping An zaujímavosti:

 • Výšková budova má 118 poschodí
 • Toto „veľdielo z betónu“ uvidíte aj z niektorých miest v Hongkongu, či ostrova Lantau a Shatin
 • Fasády budovy boli postavené z nehrdzavejúcej ocele a skla
Finančné centrum na pravej strane (najvyššia budova)

5. Veža Lotte World (Soul)

Hoci má piata najvyššia budova sveta „len“ 555 metrov, jej architektúra a premyslené rekreačné centrum zanecháva dojem u drvivej väčšiny ľudí. Návštevníci popisujú zážitok z komplexu v Soule ako „výnimočné dobrodružstvo, z ktorého si odnesiete množstvo spomienok“. V Lotte World sa totiž nachádza najväčší krytý zábavný park „Magic Island“, luxusné hotely, nákupné centrá, športové zariadenia, kórejské ľudové múzeum, klzisko, podzemný svet plný rozprávkových dobrodružstiev a mnohé ďalšie.

Lotte World zaujímavosti:

 • Výťah vo veži dosahuje jednu z najvyšších rýchlostí spomedzi všetkých výťahov na svete
 • Komplex je otvorený celoročne a pre všetkých záujemcov
 • Lotte World akvárium obsahuje viac ako 55 000 druhov morských živočíchov

Najvyššie budovy sveta: Máte radi zaujímavosti?

Vedeli ste, že názov mrakodrap (z anglického skyscraper) sa vždy nevzťahoval na budovu, postavenú z betónu? V minulosti používali Angličania toto oslovenie skoro na akýkoľvek predmet, ktorého výška presahovala typické normy (napríklad vysoká lodná plachta, vysoko stojaci kôň, veľmi vysoký muž a podobne). Všeobecne sa však za prvý mrakodrap na svete považuje Home Insurance Building v Chicagu.

Newyorská Empire State Building mala mať pôvodne o 200 metrov viac! Jeden z popredných investorov stavby mal utkvelú predstavu, že na jej vrchole bude kotviaci stožiar pre vzducholode. Tento odvážny nápad sa v skutočnosti nedal zrealizovať a tak sa v roku 1931 síce nestala Empire State Building najvyššou budovou sveta, no stále sa môže popýšiť svojimi 381 metrami a 102 poschodiami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *